عکاسی پزشکی

 عکاسی پزشکی یا فتوگرافی پزشکی معمولا قبل و بعد از انجام عمل و یا درمان‌های پزشکی صورت می‌گیرد.

در چه درمان‌هایی از عکاسی پزشکی استفاده می‌شود؟

جراحی پزشکی، عمل‌های زیبایی، دندان پزشکی و ارتودنسی، درمان‌های مربوط به پوست و مو و… تماما از مواردی هستند که از عکاسی پزشکی برای درمان کمک می‌گیرند.

چرا فتوگرافی پزشکی لازم است؟

پزشک برای این که به طور دقیق از وضعیت محل درمان باخبر شود نیاز به عکاسی پزشکی دارد. عکاسی پزشکی معمولا از زوایای مختلفی انجام می‌گیرد تا دید دقیق‌تری به پزشک عرضه کند.

آیا هر کس می‌تواند یک عکاس پزشکی باشد؟

قطعا جواب این سوال خیر است. عکاسی پزشکی هم مانند هر رشته دیگری نیازمند تخصص و دانش است. عکس‌های پزشکی طبق اصول و استاندارد خاصی انجام می‌شوند. میزان نور، زاویه عکس، فاصله تا دوربین، نحوه قرارگیری بیمار و… از جمله مواردی هستند که فرد عکاس باید به آن توجه داشته باشد.

اهمیت فتوگرافی پزشکی

فتوگرافی پزشکی در انجام درمان و عمل‌های پزشکی استفاده می‌شود پس نیازمند دقت و استاندارد بالایی است. همان طور که گفتیم این رشته نیازمند فردی متخصص و ماهر دارد که بتواند به خوبی عکس‌های لازم از بیمار را تهیه کند. عکس‌های پزشکی باید وضعیت بیمار را به طور صحیح و کاملا دقیق به دکتر متخصص نشان دهند. پزشک بر اساس این فتوگراف‌ها درمان را طرح‌ریزی و پایه گذاری می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت این تصویرها چشم دوم پزشک هستند.

یک فرد متخصص در امور عکاسی پزشکی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

فردی که تحت عنوان عکاس پزشکی شروع به کار می‌کند نه تنها باید به امور عکاسی آشنا باشد بلکه باید از آناتومی بدن انسان نیز به خوبی مطلع باشد. این شخص لازم است با اصلاحات پزشکی نیز تا حدی در ارتباط باشد. پس دانشتن این اصطلاحات هم از دیگر مهارت‌های لازم برای اکتساب این شغل است. عکاس گاها با کودکان سرکار دارد پس باید نحوه تعامل درست با کودکان را نیز بیاموزد.

نحوه صحیح عکاسی پزشکی

بنا به دلیل مراجعه فرد برای عکاسی پزشکی زاویه و نحوه عکس برداری تفاوت می‌کند. حتی گاها از بیمار خواسته می‌شود تا در شرایز خاصی قرار گیرد و از لباسی مخصوص استفاده کند. پس این رشته علاوه بر دوربین نیازمند یک سری وسابل و تجهیزات پزشکی نیز هست.

برای فتوگرافی پزشکی به کجا باید مراجعه کرد؟

قطعا عکاسی که مبادرت به گرفتن عکس‌های عادی می‌کند نمی‌تواند یک فتوگرافر پزشکی باشد. این رشته کاری نیازمند فردی متخصص و مکان ویژه خود دارد. برای عکس برداری پزشکی باید به مراکز فتوگرافی پزشکی مراجعه کنید.

نکات مهمی که عکاس باید به آن دقت کند چیست؟

عکاس باید دانش بالایی در زمینه عکاسی و دانش نسبی در زمینه روانشانسی کودک و بیمار و همچنین آناتومی بدن، اصطلاحات پزشکی و… داشته باشد.

عکس‌های گرفته شده باید کاملا بدون سایه باشند.

عکاس باید به زوایای مختلف دقت کند و عکس دقیقی بگیرد تا پزشک را دچار خطای محاسباتی نکند.

مرکز فتوگرافی که به آن مراجعه می‌کنید باید دارای وسایل مخصوصی باشد.

عکاس پزشکی در چه زمینه‌هایی عکس تهیه می‌کند؟

یک فتوگرافر پزشکی در زمینه‌های زیر می‌تواند فعالیت کند (البته همه مراکز فتوگرافی پزشکی ممکن است تمام موارد ذکر شده را پوشش ندهند):

 • فتوگرافی ارتودنسی
 • عکس جراحی فک و صورت (فتوگرافی ارتوسرجری)
 • عکس بینی قبل و بعد از عمل
 • عکس جراحی بینی حین عمل
 • جراحی پلاستیک
 • جراحی گوش
 • فتوگرافی جراحی شکم
 • عکس دندان
 • کاشت مو سر
 • ماموگرافی
 • ماکروگرافی و عکاسی از پوست و چشم و… همراه با بزرگنمایی

مدیکال فتوگرافی چیست؟

عکاسی پزشکی یا medical photography یکی از شاخه‌های تخصصی از عکاسی است. این عکس‌ها می‌توانند جنبه صنعتی و پزشکی و یا حتی تبلیغاتی داشته باشند. عکاسی پزشکی می‌توان قبل و یا بعد عمل و گاها حین اعمال پزشکی نیز انجام شود.

عکاسی پزشکی صرفا برای درمان استفاده نمی‌شود. بلکه گاها از این عکس‌ها برای تبلیغات، تدریس، چاپ و نشر در مجلات نیز می‌توان بهره برد.

یک عکاس پزشکی باید چه نکاتی را رعایت کند؟

از آنجایی که این مدل از عکاسی‌ها گاهی اوقات حین عمل انجام می‌شود و فرد گاها با افراد ناقل و بیمار سرکار دارد باید نکات بهداشتی لازم را رعایت کند و در مواردی از لباس‌های مخصوص استفاده کند. فرد باید به سیاست‌های حریم خصوصی افراد نیز واقف باشد..

وسایل مورد نیاز برای مدیکال فتوگرافی

 • دوربین مناسب
 • فلاش‌های نور و وسایل نورپردازی که به فن خنک کننده و لامب نیاز دارند.
 • اصلاح کننده‌های نور که باعث بالا رفتن کیفیت نور می‌شوند. معمولا به صورت دوتایی‌اند و برای پخش نور مساوی از این جعبه‌ها استفاده می‌شود.
 • مکانی مناسب
 • بک گراند ساده سفید یا مشکی تا توجه مخاطب روی سوژه متمرکز شود.
 • کیت‌های اختصاصی که شامل انواع اصلاح کننده‌ها و لوازم جانبی هستند. کیت‌ها معمولا تفاوت کمی در جزئیات باهم دارند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا موضوع مدیکال فتوگرافی را در حد توان پوشش دهیم و مطالبی مفید در این باره خدمت خوانندگان محترم تقدیم نماییم. امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. در صورتیکه سوال و یا نکته‌ای برای ذکر دارید لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید. با تشکر از توجه شما عزیزان